دوره آموزش NFT

لوگو png

ابزار Lasso در فتوشاپ

ابزار Lasso در فتوشاپ

ابزار Lasso در فتوشاپ یک ابزار انتخاب است. ابزار سلکت در فتوشاپ زیاد است. برای مثال بر خلاف ابزار Marquee که برای انتخاب اشکال مستطیلی یا ابزار جادویی که محدوده رنگ را انتخاب می کند، مناسب است، ابزار لسو که به صورت ابزار کمند نیز ترجمه می شود، برای ترسیم طرح کلی، انتخاب و یا عدم انتخاب اشکال نامنظم به صورت آزادانه استفاده می شود. انتخاب های انجام شده با استفاده از ابزار Lasso را می توان برای حذف پس زمینه، اعمال افکت ها بر روی انتخاب ها و ویرایش اشیاء خاص استفاده کرد. در این مقاله می خواهیم استفاده از ابزار Lasso در فتوشاپ، کاربردها و مزایای آن را بررسی کنیم.

برای آموزش کامل روتوش با فتوشاپ، به دوره آموزش روتوش ایس لرن مراجعه کنید.

انواع ابزار Lasso در فتوشاپ

انواع ابزار‌ Lasso در فتوشاپ

با استفاده از ابزار Lasso در فتوشاپ، می توانید یک شکل را در یک تصویر با ردیابی لبه های آن به سادگی با کمک ماوس ترسیم کنید. Lasso Tool در فتوشاپ دارای سه ابزار فرعی است. برای انتخاب باید روی نقطه شروع شی کلیک کنید و با به هم پیوستن نقطه های ابتدایی و پایانی انتخاب ها را تکمیل کنید.

ابزار Lasso ساده یا Plain Lasso Tool

آبجکت انتخاب شده با Plain Lasso Tool

ابزار Lasso ساده یا Plain Lasso Tool به شما امکان می‌دهد با استفاده از ماوس، مرز یک شی را با دست آزاد ترسیم کنید. شما به سادگی می توانید انتخابگر را بردارید و آن را در هر نقطه از لبه شی قرار دهید، کلیک راست کنید و شروع به کشیدن ماوس در امتداد لبه ها کنید. پس از انتخاب طرح مورد نظر، می توانید دو لبه را به هم متصل کرده و ماوس را رها کنید تا کل ناحیه ای که در طرحی که ساخته اید، انتخاب کنید.

در حین انتخاب با استفاده از ابزار Plain Lasso، باید دستان خود را ثابت نگه دارید تا انتخابی عالی داشته باشید.

ابزار Lasso چند ضلعی یا Polygonal Lasso Tool

آبجکت انتخاب شده با Polygonal Lasso Tool

ابزار بعدی از ابزار Lasso در فتوشاپ، Lasso چند ضلعی یا  Polygonal Lasso Tool است. این ابزار نیز به همان روشی کار می‌کند که ابزار Lasso ساده انجام می‌دهد، اما در خطوط مستقیم انتخاب می‌کند. بر خلاف ابزار کمند ساده، که در آن خطوط با دست و آزادانه ترسیم می شوند و لزوماً نیازی به خطوط مستقیم ندارند، ابزار Polygonal Lasso Tool در فتوشاپ زمانی استفاده می شود که اشیاء دارای مرزهای مستقیم هستند که به راحتی با خطوط قابل ردیابی هستند.

به سادگی می توانید انتخابگر را در هر نقطه از لبه قرار دهید و برای شروع خط، کلیک راست کنید. سپس، می توانید انتخابگر را به لبه مجاور شی ببرید و ماوس را رها کنید تا طرح کلی را تأیید کنید.

تلویزیون سلکت شده با Polygonal Lasso Tool

تصویر بالا یک صفحه نمایش تلویزیون برش خورده را با استفاده از Polygonal Lasso Tool در فتوشاپ نشان می دهد:

ابزار Lasso مغناطیسی یا Magnetic Lasso Tool

آبجکت سلکت شده با Magnetic Lasso Tool

ابزار Magnetic Lasso در فتوشاپ ابزاری است که حداقل تلاش را از شما می‌طلبد و نتایج عالی به شما می‌دهد. اگر رنگ‌های موجود در شیئی که قرار است مشخص شود با پس‌زمینه یا رنگ‌های اطراف در تضاد هستند، می‌توانید از ابزار Magnetic Lasso برای حرکت آزادانه انتخابگر در امتداد لبه شی استفاده کنید که می تواند کنتراست رنگ را تشخیص دهد. این ابزار به خصوص در مورد اجسامی که دارای انحناهای عجیب و غریب و حاشیه های پیچیده هستند مفید است.

Magnetic Lasso Tool یک ابزار انتخاب جادویی برای اجسام با مرزهای ناهموار است. به غیر از طرح و انتخاب یک شی از یک تصویر، می‌توانیم بخش‌هایی را اضافه یا حذف کنیم.

کلید میانبر Lasso در فتوشاپ چیست؟

کلید میانبر Lasso در فتوشاپ حرف L است. با فشردن کلیک Shift+L می توانید Lasso را انتخاب کنید. برای انتخاب انواع ابزار Lasso نیز، چندین بار کلید میانبر Lasso یعنی Shift+L را فشار دهید تا بین انواع مختلف پیمایش و انتخاب کنید.

چگونه انتخاب اشتباه خود را هنگام استفاده از Lasso Tool در فتوشاپ اصلاح کنیم؟

هنگام کار با Lasso Tool در فتوشاپ بر روی اشیاء جزئی، احتمال زیادی وجود دارد که انتخاب ناهمواری داشته باشید. برای تصحیح اشتباه انتخابی خود هنگام استفاده از انواع ابزار Lasso، می‌توانید کلید ALT را فشار دهید تا آخرین انتخاب حذف شود و فرآیند انتخاب اصلاح شود. این میانبر با هر سه ابزار انتخاب Lasso در فتوشاپ کار می کند.

جابجایی اشیاء انتخاب شده با ابزار کمند در لایه های جدید

جابجایی آبجکت انتخاب شده با ابزار کمند

شما به راحتی می توانید اشیاء انتخابی با ابزار کمند را در لایه های جدید برش دهید یا کپی کنید. هنگامی که یک عنصر را از یک تصویر انتخاب کردید، روی Design کلیک راست کنید و گزینه هایی برای کپی و Paste شی در لایه جدید به شما نشان داده می شود.

پنجره باز شده، تمام عملیات دیگری را که می توانید روی شی انتخاب شده انجام دهید، نشان می دهد. پس از کلیک بر روی گزینه مورد نظر، شی انتخاب شده خود را در یک لایه جدید در پنل لایه ها مشاهده خواهید کرد.

کاربردهای ابزار Lasso در فتوشاپ

ابزار انتخاب Lasso، بر روی لایه فعال طرح ها در فتوشاپ و سایر برنامه های Adobe کار می کند. در زیر برخی از کاربردهای ابزار Lasso در فتوشاپ لیست شده است.

نرم کردن لبه ها با ابزار Lasso

ابزار Lasso برای نرم کردن لبه های شی انتخاب شده استفاده می شود تا در پس زمینه ای متفاوت، واقعی به نظر برسد. این به شما امکان می دهد افکت Feather را مطابق با نیاز خود تنظیم کنید تا قسمت لبه ها صاف تر به نظر برسد. اگر آبجکت انتخابی را در پس زمینه دیگری قرار دهید، به ادغام مناسب تصاویر کمک می کند.

ویرایش پس زمینه با ابزار Lasso

با استفاده از ابزار Lasso، می توانید یک شی را در یک تصویر حفظ کنید و محیط اطراف آن را ویرایش کنید. برای انجام این کار، شیئی را که می‌خواهید دست نخورده نگه دارید، مشخص کنید و انتخاب کنید و سپس انتخاب را برعکس یا reverse کنید (راست کلیک و انتخاب Reverse selection). با این کار شیء از حالت انتخاب خارج می شود و هر چیز دیگری در تصویر برای اعمال ویرایش و افکت آزاد می شود.

حذف اشیاء ناخواسته از یک تصویر با Lasso Tool

درست همانطور که یک شی را از یک تصویر انتخاب می کنید و آن را کپی و جایگذاری می کنید، با پس زمینه متفاوت، می توانید هر شی ناخواسته را از تصویر خود حذف کنید. فقط شی موردنظر را انتخاب کنید و آن را با استفاده از “Ctrl + x” برش دهید یا حذف کنید یا به منو بروید و cut را انتخاب کنید. اکنون، دیگر آن شی را در تصویر خود ندارید.

نتیجه گیری

ابزار Lasso در فتوشاپ، برای انتخاب اشیا، حذف اشیای اضافی و یا تغییر پس زمینه، آزادی بیشتری را فراهم می کند. با این حال، مبتدیان در مورد استفاده از Lasso Tool مردد هستند. ابزار Lasso در صورت استفاده مناسب، می تواند نتایج بهینه و مورد انتظار را ارائه دهد. امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. سعی کردیم آموزش کامل ابزار Lasso در فتوشاپ و انواع و کاربردهای آن را توضیح داده باشیم.

 

منابع: وبسایت رسمی Adobe

LinuxHint

PhotoshopEssentials

5/5 - (1 امتیاز)

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *