دوره آموزش NFT

لوگو png

گران ترین NFT های دنیا و ایران (تا ۲۰۲۲)

گران ترین NFT های دنیا - ایس لرن

وجود گران ترین NFT های دنیا مربوط به زمان قدیمی نیست. با این که تاریخچه وجود NFT ها یا توکن های غیرقابل تعویض را می توان در سال 2014 جستجو کرد اما اخیراً محبوبیت آنها افزایش یافته است و برخی از NFT ها چندین میلیون دلار فروخته اند. شما نیز می توانید با طی مراحل ساخت توکن های غیرمثلی در دوره آموزش NFT، به کسب درآمد از آثار هنری خود بپردازید.

NFT ها آثار دیجیتال منحصر به فردی هستند که نمی توان آنها را مانند سایر ارزهای دیجیتال با دیگری مبادله کرد. هر نوع فایل دیجیتالی را می توان به NFT تبدیل کرد. اما اکثر بازار NFT مربوط به هنر دیجیتال است و افرادی که برای هنر ارزش قائل هستند، مبالغ هنگفتی برای به دست آوردن آنها خرج می کنند. به همین دلیل بر آن شدیم که گران ترین NFT های دنیا و سپس گران ترین NFT ایرانی را تا به امروز (آخرین آپدیت 2022) معرفی کنیم.

 

تعیین قیمت NFT

تعیین قیمت NFT توسط خریداران و فروشندگان انجام می گیرد. معمولاً ارزیابی قیمت، زمانی که یک NFT برای به تصویر کشیدن یک کالای ملموس ساخته می‌شود، آسان‌تر است.

هر مجموعه NFT به ارزش زیباشناختی و البته کمیاب بودن آن است. با این حال، چندین متغیر دیگر وجود دارد که بر تعیین قیمت NFT تأثیر می گذارد. NFT های سری محدود (Limited edition) با موارد استفاده خاص، ارزشمندتر هستند. بنیانگذاران، هنرمندان و همچنین ارزش ایجاد شده اثر در جامعه، می‌توانند بر تقاضای NFT و در نتیجه قیمت آن تأثیر بگذارند.

 

لیست گران ترین NFT های دنیا

خب میرسیم به بخش جذاب مقاله! معرفی ۱۱ مورد از گران ترین NFT های دنیا تا به امروز که آخرین آپدیت سال ۲۰۲۲ می باشد.

 

1. اثر The merge: به ارزش ۹۱/۸ میلیون دلار، خریداری شده توسط بیش از 28000 کلکسیونر!

اثر NFT ادغام - ایس لرن

تعجب کردید نه؟ شاید بپرسید که چگونه یک NFT منحصر به فرد است و اکنون می گوییم که توسط بیش از 28 هزار نفر خریداری شده؟ اجازه بدهید توضیح دهم.

The Merge پروژه ای از پاک (مورات پاک) است که هویت نامعلومی دارد. برخی می گویند آنها یک گروه از افراد هستتد و برخی می گویند او تنها یک نفر است ولی هنوز مطمئن نیستیم! اما می دانیم که اثر «ادغام» در دسامبر 2021 به مدت 48 ساعت در معرض فروش بود.

“ادغام” به قطعات (واحد) به نام “انبوه” فروخته شد. در طول فروش، 295417 واحد به حدود 28893 کلکسیونر فروخته شد.

“ادغام” یک مکانیسم کمیابی در ساختار خود دارد که با گذشت زمان عرضه توکن را کاهش می دهد. این بدان معنی است که هر “واحد” در کیف پول گیرنده ادغام می شود و ارزش آن را افزایش می دهد و به مرور یک کوین تولید می کند.

این همان دلیلی است که جامعه کلکسیونرها را به خرید این NFT جذب کرد.

2. اثر Everydays: The First 5000 Days: به ازش 69.3 میلیون دلار – گران ترین NFT خریداری شده توسط یک فرد

اثر EVERYDAYS - ایس لرن

The First 5000 Days توسط مایک وینکلمن معروف به Beeple، ساخته شده است و یک اثر هنری دیجیتالی متشکل از 5000 تصویر مختلف است که خود مایک در طول زمان کشیده است. این NFT در سال 2021 در حراجی کریستیز فروخته شد. کریستیز به خاطر فروش برخی از بهترین آثار هنری جهان توسط سر جاشوا رینولدز و لئوناردو داوینچی مشهور است و بعضی از گران ترین NFT های دنیا در این حراجی به فروش رفته اند.

همه تصاویری که در اثر Everydays: The First 5000 Days وجود دارند، توسط کامپیوتر طراحی نشده اند و برخی از کارهای دستی او نیز در مجموعه گنجانده شده است. این مجموعه شامل عکس هایی از جف بزوس، کلیشه های هوموفوبیا (همجنسگرا هراسی)، ستارگان رپ، دونالد ترامپ در کاخ سفید و غیره است.

Vignesh Sundaresan (Metakovan) صاحب این شاهکار است و تمام حقوق NFT را در اختیار دارد. نمایش این NFT، در متاورس می باشد.

 

3. اثر Clock: به ارزش ۵۲/۸ میلیون دلار؛ روزشمار زنده زندانی شدن بنیانگذار ویکی لیکس

اثر NFT ساعت - ایس لرن

اثر ساعت، یک تایمر زنده است که روزهای زندانی شدن جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی لیکس را می شمارد. جولیان آسانژ از آوریل 2019 به دلیل ارتکاب حملات هکری به رایانه های دولت ایالات متحده، به 175 سال حبس محکوم شده است! این یکی از خاص ترین NFT ها، در بین گران ترین NFT های دنیا می باشد.

همه حقوق ناشی از خرید این اثر، به بنیاد Wau Holland تعلق گرفت. این بنیاد در دفاع از آسانژ، فعالیت می کند.

اثر NFT ساعت توسط پاک خلق شد که خالق اثر THE MERGE گران ترین NFT دنیا هست.

 

4. اثر Human One: به ارزش 28/95 میلیون دلار؛ یک NFT ترکیبی از هنر دیجیتال و فیزیکی

اثر Human one - ایس لرن

این اثر بیپل نیز جزو گران ترین NFT های دنیا است. اثر Human One ترکیبی از آثار مجازی و واقعی است. ابتدا اجازه دهید توضیح دهم که چگونه اجزای دیجیتال و فیزیکی به طور همزمان کنار هم قرار می گیرند:

اثر Human One، برای نمایش مداوم آثار هنری یک فضانورد طراحی شده است که در طول زمان توسعه می یابد. بیپل (مایک وینکلمن) به این اثر، از راه دور دسترسی خواهد داشت و به ایجاد تغییرات در NFT ادامه خواهد داد. جنبه فیزیکی اثر، به این صورت است که NFT در یک جعبه شیشه ای شفاف نمایش داده می شود.

این NFT در 9 نوامبر 2021 در حراجی کریستیز، به رایان زورر، نامی شناخته شده در فضای وب 3 فروخته شد.

5. اثر کریپتوپانک شماره ۵۸۲۲: به ارزش 23/7 میلیون دلار؛ گران ترین NFT از مجموعه کریپتوپانک ها

کریپتوپانک ۵۸۲۲ - ایس لرن

کریپتوپانک، پروژه ای توسط آزمایشگاه های لارو است. شماره ۵۸۲۲ مجموعه، رکورد گران ترین NFT کریپتوپانک را در اختیار دارد. فروشنده این NFT ناشناخته است اما خریدار را می شناسیم. این NFT توسط دیپاک تاپلیال، بنیانگذار chain.com خریداری شد.

اثر شماره ۵۸۲۲ کریپتوپانک در 12 فوریه 2022 به ارزش ۸ هزار اتریوم فروخته شد. دیپاک اولین خریدار این NFT نیست، یک فرد ناشناس این NFT را به قیمت 1641 دلار، ۵ سال قبل از این فروش استثنایی آن را خریده بود.

 

6. اثر شماره ۷۵۲۳ کریپتوپانک: به ارزش 11/75 میلیون دلار

کریپتوپانک ۷۵۲۳ - ایس لرن

کریپتوپانک شماره ۷۵۲۳ در تاریخ 10 ژوئن 2021 به قیمت 11,754,000 دلار آمریکا فروخته شد. قبل از فروش مجدد شماره ۵۸۲۲، این اثر گران‌ترین NFT کریپتوپانک بود.

شاید بپرسید این NFT چه ویژگی خاصی دارد؟ باید بگویم که این تنها کریپتوپانک ماسک دار در دسته موجودات فضایی نادر است.

7. شماره ۳۴۴۲ تی پانکس: به ارزش 10/5 میلیون دلار: گران ترین NFT در بلاک چین ترون

تی پانکس ۳۴۴۲ - ایس لرن

تی پانک ها را می توان پسرعموهای کریپتوپانک ها در نظر گرفت! مانند کریپتوپانک، تی‌پانک‌ها دارای ارقام پیکسلی هستند. شماره 3442 شکل یک جوکر است.

پروژه Tpunk همچنین اولین پروژه ای است که در بلاک چین ترون وجود دارد. TRX توکن بومی این بلاک چین است و 120 میلیون TRX ارزش NFT شماره ۳۴۴۲ تی پانک می باشد‌

این اثر توسط جاستین سان، بنیانگذار بلاک چین ترون خریداری شد.

8. اثر شماره ۴۱۵۶ کریپتوپانک: به ارزش 10/26 میلیون دلار؛ گران ترین NFT میمون در جهان

کریپتوپانک ۵۱۴۶ - ایس لرن

یک NFT کریپتوپانک دیگر را در لیست گران ترین NFT های دنیا مشاهده می کنید. آیا شما را شگفت زده کرده است؟ باید از این موضوع، به محبوبیت و ارزش بی شمار کریپتوپانک ها پی برده باشید.

این NFT شکل یک میمون با روسری آبی است. فروشنده این NFT با نام کاربری “Punk4156” می باشد. مالک جدید NFT ناشناخته است. با این حال، او قیمت فروش جدید را روی 4160 اتریوم نگه داشته است.

 

9. اثر شماره ۵۵۷۷ کریپتوپانک: به ارزش 7/7 میلیون دلار

کریپتوپانک ۵۵۷۷ - ایس لرن

نهمین NFT گران قیمت تا به امروز، دومین کریپتوپانک به شکل میمون است. این میمون کلاه قهوه ای رنگ بر سر دارد. اثر NFT کریپتوپانک شماره ۵۵۷۷ به رابرت لشنر، بنیانگذار پروتکل مرکب Defi فروخته شد.

این معامله در فوریه 2022 به مبلغ ۲۵۰۱ اتریوم انجام شد.

 

10. اثر شماره ۳۱۰۰ کریپتوپانک: به ارزش ۷/۵۸ میلیون دلار

کریپتوپانک ۳۱۰۰ - ایس لرن

اثر بعدی در لیست گران ترین NFT های دنیا نیز، یکی از کریپتوپانک هاست. اثر شماره ۳۱۰۰ کریپتوپانک، یکی از 9 اثر کمیاب کریپتوپانک است. این فیگور دارای نوار پیشانی به رنگ آبی و سفید است. این NFT که در سال 2017 ایجاد شد و در 11 مارس 2021 به فروش رفت. مالک NFT آن را به قیمت ۳۰۰۰ اتریوم به فروش گذاشته است.

 

گران ترین NFT ایرانی

گران ترین NFT ایرانی - ایس لرن

سینا استاوی، کارآفرین ایرانی حوزه کریپتو، گران ترین NFT ایرانی را به نام خود ثبت کرده است. او NFT اولین توییت جک دورسی (بنیان گذار و مدیرعامل پیشین توییتر) را به قیمت 2.9 میلیون دلار در مارس 2021 خریداری کرد. او در آوریل 2022 در توییتر اعلام کرد که می‌خواهد NFT را بفروشد و 50 درصد از درآمد فروش از آن را به امور خیریه اختصاص دهد. او NFT اولین توییت جک دورسی را به قیمت 48 میلیون دلار به فروش گذاشت اما تنها هفت پیشنهاد از 0.0019 اتریوم تا 0.09 اتریوم در حراجی دریافت کرد که بسیار کم ارزش بود و در آن زمان، تنها 280 دلار ارزش داشت.

‌استاوی، که سرمایه‌گذاری‌های حوزه کریپتو او یعنی Bridge Oracle و CryptoLand، پس از دستگیری اش در ایران از بین رفت، قصد دارد توکن‌های Bridge Oracle خود (BRG) که بر روی بلاک چین ترون سوار بودند، راه اندازی کند و به اسمارت چین بایننس متصل کند. سرمایه گذاران BRG، منتظر استاوی هستند تا توکن های قدیمی خود را به توکن های جدید تبدیل کنند.

 

گران ترین NFT دنیا

اثر The Merge که در مجموع 312686 واحد است، عنوان گران ترین NFT دنیا را دارد که توسط پاک ساخته شده و به بیش از 28 هزار کلکسیونر و به قیمت 91.8 میلیون دلار در Nifty Gateway به فروش رسیده است.

به گفته Nifty Gateway، که یکی از مارکت های پیشرو حوزه NFT است، این مبلغ برای یک NFT یک رکورد بی سابقه بود که شاید به این زودی ها شکسته نشود.

دانکن کاک فاستر، یکی از بنیانگذاران Nifty Gateway، در یک نشریه خبری گفت: «این یک لحظه باورنکردنی برای NFT ها و یکی از برترین هنرمندان دیجیتال است که این رکورد را در Art Basel به ثبت رسانده است. این اتفاق، اعتبار بیشتری برای NFT ها به عنوان یک رسانه هنر و نوآوری بود که تنها از طریق فناوری بلاک چین می تواند یکپارچه شود.

 

5/5 - (1 امتیاز)

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *