دوره آموزش NFT

لوگو png

حذف جوش در فتوشاپ

حدف جوش در فتوشاپ یکی از ساده ترین و مهمترین کارهایی است که یک روتوش کار باید بلد باشد. در این مطلب می خواهیم با استفاده از براش Spot Healing Brush، یاد دهیم که چگونه جوش و لک های پوست را از صورت مدل خود پاک کنید و پوستی سالم در روتوش ایجاد کنید!

حذف جوش در فتوشاپ

اگر می خواهید روتوش صورت را به صورت حرفه ای یاد بگیرید، باید بتوانید حذف جوش در فتوشاپ را به راحتی انجام دهید. چرا که برخی از مدل های شما برخی جوش ها یا لکه های پوستی در صورت خود داشته باشند که جلوه عکس را نازیبا نشان دهند. به همین خاطر می خواهیم یاد دهیم که چگونه جوش، آکنه و هر گونه لکه پوستی را بتوانید در تصویر پرتره، روتوش کنید. این آموزش بخشی از دوره آموزش روتوش است که می توانید به صورت جامع و حرفه ای روتوش را فرا بگیرید.

روتوش جوش در فتوشاپ با Spot Healing Brush

براش Spot Healing اساساً یک ابزار عالی برای روتوش جوش در فتوشاپ است. کار این ابزار جایگزین کردن بافت پوست است. با این براش، بافت آسیب دیده را از یک منطقه پوستی می گیرید و با بافت مناسب از ناحیه اطراف جایگزین می کنید. سپس بافت مناسب را با ویژگی های اصلی پوست صورت ترکیب می کنید تا تصویر را با نتایج یکپارچه بهبود بخشید. این تئوری کلی حذف جوش در فتوشاپ با Spot Healing Brush است که واقعا برای هدف موردنظر ما معجزه می کند. در ادامه تاثیر آن را متوجه خواهید شد.

براش Spot Healing مشابه براش Standard است با این تفاوت که به ما اجازه می دهید بافت را خودمان انتخاب کنیم اما براش Spot Healing خود بافت مناسب را از نزدیک ترین ناحیه سالم بر می دارد و باعث می شود که استفاده از آن بسیار سریعتر شود. هنگام روتوش پوست، فقط بر روی یک لک کلیک می کنید و لک به راحتی بین می رود! بیایید ببینیم کار کردن با Spot Healing Brush برای حذف جوش در فتوشاپ به چه شکل است.

مرحله 1: انتخاب عکس پرتره و ایجاد یک لایه خالی جدید

انتخاب عکس پرتره برای حذف جوش در فتوشاپ

عکسی را که می خواهید روی آن روتوش جوش در فتوشاپ انجام دهید، انتخاب کرده و برای جدا نگه داشتن کار روتوش از تصویر اصلی، با فشار دادن و نگه داشتن کلید Alt (Win) / Option (Mac) روی صفحه‌کلید و کلیک کردن روی نماد افزودن لایه جدید، یک لایه جدید بالای تصویر اضافه کنید:

اضافه کردن لایه جدید برای جدا کردن روتوش جوش

در کادر باز شده، نام لایه را به دلخواه وارد کرده و روی OK کلیک کنید:

نامگذاری لایه جدید ایجاد شده برای روتوش جوش

لایه جدید که ما آن را Spot Healing نامیدیم، در بالای لایه Background ظاهر می شود. با این کار روتوش هایی که انجام خواهیم داد، از تصویر اصلی جدا خواهد بود.

مرحله 2: براش Spot Healing Brush را انتخاب کنید

مطابق تصویر زیر، Spot Healing Brush را از نوار ابزار انتخاب کنید:

انتخاب Spot Healing Brush ابزار حذف جوش

مرحله 3: Sample All Layers را انتخاب کنید

با انتخاب Spot Healing Brush، گزینه Sample All Layers را در نوار گزینه ها روشن کنید.

تنظیم Simple All Layers برای استفاده براش از همه تصاویر

این کار به براش Spot Healing اجازه می‌دهد نه تنها از لایه انتخاب‌شده فعلی (که خالی است)، بلکه از تصویر اصلی نیز استفاده کند.

مرحله 4: “Content-Aware” را انتخاب کنید

تا اینجای کار هنوز حذف جوش در فتوشاپ شروع نشده و در واقع با نوار ابزار و تنظیمات کار داریم. پس مطمئن شوید Type بر روی Content-Aware تنظیم شده باشد.

تنظیم Content-Aware برای روتوش جوش هوشمندانه تر در فتوشاپ

این به فتوشاپ اجازه می دهد تا هنگام انتخاب بافت جایگزین خوب، هوشمندانه تر تصمیم بگیرد:

مرحله 5: حذف جوش در فتوشاپ با کلیک روی آن

حال کار اصلی حذف جوش در فتوشاپ را شروع می کنیم. با استفاده از Spot Healing Brush بر روی جوش ها و سایر لک های جزئی پوستی کلیک کنید تا به سرعت آنها را بهبود دهید.

کلیک بر روی جوش با Spot Healing Brush

برای بهترین نتیجه، براش خود را کمی بزرگتر از لک انتخاب کنید. برای تغییر اندازه براش از صفحه‌کلید، کلید براکت چپ ( [ ) را فشار دهید تا براش کوچک‌تر شود یا کلید براکت سمت راست ( ] ) را برای بزرگ‌تر کردن براش فشار دهید.

این کار را همین الان انجام دهید! Spot Healing Brush را با تنظیمات فوق انتخاب کرده و بر روی جوش کلیک کنید و حذف فوری آن را مشاهده کنید! فتوشاپ جوش را با بافت پوست مناسب از ناحیه اطراف جایگزین کرده است.

جوش حذف شده با یک کلیک در فتوشاپ

در صورت موفق نشدن در حذف جوش و جایگزین نشدن آن با بافت مناسب، با فشار دادن Ctrl+Z (Win) / Command+Z (Mac) روی صفحه‌کلید، یک مرحله به عقب بگردید. در صورت نیاز اندازه براش را تغییر دهید و سپس روی همان نقطه کلیک کنید تا نتیجه دلخواه را به دست آورید. این کار را روی تمام جوش ها و لکه ها ادامه دهید تا به یک پوست صاف برسید.

حذف لکه های پوستی بزرگ در فتوشاپ

قبلا گفتیم که با استفاده از Spot Healing Brush می توانید جوش ها و لکه های جزیی پوست صورت را از بین ببرید. حالا ممکن است بپرسید که اگر لکه های بزرگتری وجود داشته باشد یا صورت مدل پر از جوش باشد، چه کار کنیم؟ درست است. کمی پیچیده تر شد اما بیایید راه حل را بررسی کنیم.

در این عکس به سمت چانه مدل می رویم و می بینیم که مشکلات بزرگتری را می بینیم.

حذف لکه های پوستی بزرگ در فتوشاپ

برای پاک کردن مناطق دشوارتر مانند این، ابتدا با لکه های ساده تر شروع می کنیم.

من با کلیک بر روی جوش های کوچک شروع می کنم. سپس، به جای تلاش برای بزرگ کردن براش و جایگزین یک منطقه بزرگ با بافت دیگر، آن را به بخش های کوچکتر تقسیم میکنیم.

شروع با حذف جوش های ریز چانه

از بیرون شروع کرده و به قسمت های داخلی حرکت می کنیم. همراه با کلیک کردن، می توانید Spot Healing Brush را با حرکات کوتاه ماوس به سمت های دیگر بکشید. همانطور که ماوس را تکان می دهید، قلم مو سیاه ظاهر می شود:

کلیک کردن و کشیدن براش روی جوش های چانه

وقتی کلیک ماوس خود را رها کنید، فتوشاپ ناحیه آسیب دیده را با بافت سالم اطراف، بهبود می بخشد.

به کلیک کردن و کشیدن یک بخش کوچک ادامه دهید. پس از چند دقیقه ادامه، می بینید که با استفاده از براش، توانسته اید جوش های بزرگتر را با فتوشاپ حذف کنید.

حذف لکه های پوستی در فتوشاپ با کلیک و کشیدن

همین کار را برای تمامی نواحی آسیب دیده و لکه های پوستی بزرگتر ادامه دهید تا به پوست صاف برسید.

چانه صاف و بدون جوش پس از روتوش

تنظیمات Blend Mode برای نتایج طبیعی تر روتوش جوش در فتوشاپ

هنگام روتوش جوش در فتوشاپ، اغلب با تغییر حالت ترکیبی براش از Normal (تنظیم پیش‌فرض) به Lighten، نتایج طبیعی تری را می توانید دریافت کنید.

تنظیم Blend Mode روی Lighten برای نتایج طبیعی تر حذف جوش در فتوشاپ

با تنظیم حالت ترکیبی روی Lighten، فتوشاپ تنها پیکسل‌هایی را جایگزین می‌کند که تیره‌تر از بافت مناسب هستند. از آنجایی که جوش‌ها و سایر لک‌های پوستی معمولاً تیره‌تر از رنگ پوست معمولی هستند، فقط خود جوش یا لک جایگزین می‌شود و بافت اصلی پوست اطراف آن دست نخورده باقی می‌ماند. اگر لکه‌ای روشن‌تر از رنگ پوست معمولی دارید، به جای حالت Lighten، حالت Darken را امتحان کنید.

برای جابه‌جایی سریع بین حالت‌های Blend Mode برای Spot Healing Brush، کلید Shift را روی صفحه‌کلید فشار دهید و نگه دارید و کلیدهای + یا – را فشار دهید.

مرحله نهایی حذف لکه های پوست در فتوشاپ

برای مقایسه کار حذف لکه های پوست در فتوشاپ که انجام داده اید با خود تصویر اصلی، در لایه «Spot Healing» روی نماد چشم کلیک کنید. یک بار روی آن کلیک کنید تا لایه “Spot Healing” خاموش شود و نسخه اصلی و ویرایش نشده را مشاهده کنید. دوباره کلیک کنید تا تصویر روتوش شده را دوباره ببینید. به همین راحتی توانستیم کار حذف جوش در فتوشاپ را انجام دهیم.

تصویر نهایی پس از حذف جوش صورت در فتوشاپ

جمع بندی

کار آموزش روتوش جوش در فتوشاپ به پایان رسید. به این ترتیب می توانید آکنه و سایر لک های پوست را با براش Spot Healing از بین ببرید! اکنون که کار با Spot Healing Brush را یاد گرفتید، چند عکس را انتخاب کنید و حذف جوش در فتوشاپ را تمرین کنید تا این مهارت را تقویت کرده و حرفه ای شوید. امیدوارم این مطلب برای شما مفید واقع شود. دیدگاه خود را با AceLearn به اشتراک بگذارید.

 

منابع استفاده شده:

PhotoshopEssentials

PictureCorrect

4.8/5 - (5 امتیاز)

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *